Projekt  „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w gminie Gródek nad Dunajcem”

„Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”Możesz liczyć na dobrą pamięćDzień StrażakaKółko dziennikarskie „Szkolne Oczko”Święto RodzinyZajęcia z j.angielskiego „Junior”Wycieczka do KrakowaWycieczka do WarszawyKółko teatralne „Szpilka”

w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego
na lata 2014 – 2020
Działanie: Rozwój Kształcenia Ogólnego;
Poddziałanie: Edukacja w Szkołach Prowadzących Kształcenie Ogólne.

Projekt realizowany jest od 01.07.2020r. do 30.06.2022r.

Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa.

Jesteśmy jedną z sześciu szkół w naszej Gminie, które są objęte projektem. Jego celem głównym jest wzrost wśród uczniów kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw i umiejętności na rynku pracy, zniwelowanie deficytów u uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprzez realizację zajęć dodatkowych i specjalistycznych oraz podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli.

W ramach projektu założono realizację zajęć dodatkowych dla uczniów. Niestety, obecna sytuacja w kraju, związana z pandemią, uniemożliwia prowadzenie zajęć w systemie stacjonarnym. Jednak możemy wykorzystać możliwości nauczania zdalnego, które w ostatnich miesiącach całkiem dobrze wszyscy opanowaliśmy. Dzięki temu część z zaplanowanych zajęć się już rozpoczęła. Są to między innymi zajęcia kształtujące kompetencje kluczowe: rozwijające z matematyki, języka angielskiego i informatyki, zajęcia wyrównawcze z matematyki oraz zajęcia z doradztwa zawodowego. Uczniowie naszej Szkoły mogą także już uczestniczyć w zajęciach prowadzonych metodą eksperymentu w ramach przedmiotów matematycznych, fizycznych, biologiczno-chemicznych oraz przyrodniczych. Wśród zajęć dodatkowych znalazły się również te, które wspierają indywidualne podejście do uczniów: zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, logopedyczne oraz rozwijające umiejętności społeczno-emocjonalne.

W ramach realizacji projektu zostaną doposażone pracownie przedmiotowe (w tym pracownie przyrodnicze, matematyczne, języków obcych) w sprzęt niezbędny do przeprowadzania doświadczeń i eksperymentów oraz nauczania matematyki, a także zajęć specjalistycznych oraz nowa pracownia komputerowa.

REALIZACJA ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE KLUCZOWE UCZNIÓW Z SP PRZYDONICA

Język angielski

Matematyka – zajęcia wyrównawcze

Matematyka –  zajęcia rozwijające

Informatyka

Doradztwo zawodowe

ZAJĘCIA METODĄ EKSPERYMENTU

Matematyka

Geografia

Przyroda

Chemia

Fizyka

REALIZACJA ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW SPE Z SP PRZYDONICA

Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne

Zajęcia logopedyczne

Zajęcia rozwijające umiejętności społeczno-emocjonalne


JĘZYK ANGIELSKI

Nauczyciel prowadzący – p. Renata Kantor

W zajęciach rozwijających zainteresowania z języka angielskiego brało udział 30 uczniów klas IV – VIII Szkoły Podstawowej w Przydonicy. Były realizowane w ramach czterech grup projektowych.

Tematyka programu obejmowała zagadnienia bliskie uczniom, dotyczące między innymi szkoły, ważniejszych świąt/dni, kulinariów, oraz takie, które pozwalają im ćwiczyć funkcje językowe, jak np. udzielanie informacji, wskazówek, pisanie pocztówek. Niektóre tematy zawarte w programie pokrywały się z treściami omawianymi na lekcjach, co umożliwiło uczniom utrwalenie oraz znaczne poszerzenie zdobytej wiedzy.

Uczniowie utrwalili i poszerzyli także zagadnienia gramatyczne, ortograficzne i fonetyczne oraz usystematyzowali zdobytą wiedzę. Podczas zajęć poznawali nowe struktury gramatyczne niezbędne do skutecznej komunikacji, liczne ciekawostki o otaczającym świecie, wiele faktów z różnych dziedzin i elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych.

Metody i formy pracy były dobierane tak, aby uczniowie mieli możliwość zgłębiania swojej wiedzy i doskonalenia umiejętności w sposób odbiegający od typowych zajęć lekcyjnych.

Program ten nie tylko wzbogacił ofertę programową szkoły, lecz również skutecznie promował poszerzanie wiedzy z języka angielskiego wśród uczniów. Praktyczna znajomość języka angielskiego jest najchętniej przyswajaną wiedzą wśród ludzi i to właśnie ona decyduje o chęci dalszej nauki.


MATEMATYKA – ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE

Nauczyciele prowadzący: p. Aneta Hajduk i p. Aneta Korzeń

Zajęcia wyrównawcze z matematyki odbywały się w ramach 5 grup projektowych, które obejmowały uczniów z klas IV – VIII. Prowadzącymi były: pani Aneta Hajduk (gr. 5, 6 i 8) oraz pani Aneta Korzeń (gr. 7 i 9). Grupy były mało liczne, co niewątpliwie wpłynęło na indywidualne podejście do każdego ucznia.

Celem prowadzonych zajęć było wyrównanie różnic edukacyjnych uczniów w zakresie umiejętności matematycznych, a w szczególności: ćwiczenie sprawności rachunkowej, wykorzystanie i tworzenie informacji, rozumowanie oraz wdrażanie uczniów do posługiwania się zdobytymi umiejętnościami w życiu codziennym. Program był zgodny z podstawą programową. W czasie zajęć uczniowie otrzymywali bieżącą pomoc w nauce, byli motywowani do pracy oraz kształtowania pozytywnego nastawienia do podejmowania wysiłku intelektualnego. Dzieci przyswajały wiedzę matematyczną poprzez stosowanie metody ćwiczeniowej, nauki przez zabawę oraz grając w różne gry matematyczne. Podczas zajęć wykorzystywane były liczne pomoce dydaktyczne, które jeszcze bardziej przyczyniły się do zrozumienia i opanowania wiadomości. Element rywalizacji oraz dobra zabawa sprawiały, że uczniowie często chętnie dzieli się z pozostałymi członkami grupy swoimi osiągnięciami.

Zajęcia w znacznym stopniu podniosły poziom umiejętności matematycznych u uczniów, pozwoliły im uwierzyć we własne siły, a nauka przez zabawę przyniosła dużo radości. Uczniowie chętnie brali w nich udział, co potwierdza ich frekwencja na zajęciach.


MATEMATYKA – ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE

Nauczyciele prowadzący:  p. Aneta Hajduk, p. Aneta Korzeń, p. Magdalena Gach, p. Maria Szarota

Zajęcia rozwijające z matematyki w ramach projektu: „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Gródek nad Dunajcem” były realizowane w naszej szkole w zakresie czterech grup.

Opiekunem grupy 10 była pani Aneta Hajduk. W zajęciach rozwijających z matematyki w roku szkolnym 2020/2021 brało udział 4 uczniów z klasy V. Dzieci w roku szkolnym 2021/2022 kontynuowały te zajścia w klasie VI.

Celem programu zajęć było rozwijanie zdolności u uczniów w zakresie umiejętności matematycznych, a w szczególności: ćwiczenie sprawności rachunkowej, wykorzystanie i tworzenie informacji, modelowanie matematyczne, rozumowanie i tworzenie strategii.

Na zajęciach uczniowie często korzystali z gier matematycznych, pokoi zagadek oraz różnych platform internetowych rozwijających rozumowanie matematyczne. Wykorzystywane były liczne pomoce dydaktyczne, które jeszcze bardziej przyczyniły się do zrozumienia i opanowania wiadomości. Wprowadzane były także elementy rywalizacji dzięki popularnym portalom edukacyjnym np. wprowadzając pola figur płaskich uczniowie mieli do pokonania labirynt, przechodząc kolejne etapy labiryntu, poszerzali swoją wiedzę z zakresu pól figur płaskich.

Udział  w zajęciach  stwarzał uczniom warunki rozwoju, doskonalenia swoich umiejętności oraz wyzwolił u uczniów dużo radości i podniósł wiarę w samego siebie. Uczniowie chętnie brali w nich udział, co potwierdza ich frekwencja na zajęciach. Program zajęć był zgodny z podstawą programową. 

Grupa 11 również rozpoczęła realizację zajęć w marcu 2021 roku. Obejmowała 6 uczniów klasy szóstej, którzy kontynuowali uczestnictwo w zajęciach w klasie siódmej. Prowadzącą zajęcia była pani Aneta Korzeń. 

Celem prowadzonych zajęć było rozwijanie uzdolnień, rozbudzanie i kształtowanie zainteresowań matematycznych poprzez zabawę i twórcze działanie, wdrażanie uczniów do własnej, aktywnej i twórczej pracy. Ponadto rozwijanie umiejętność logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów w sytuacjach praktycznych.

Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość zmierzyć się z techniką origami, odkryli tajniki liczby Pi, poznali wzór Picka, który umożliwia im obliczenie pole figury w nietypowy sposób. Wspólnie wykonywali fantazje z kół i okręgów, tworząc kwiat życia. Sprawne operowanie cyrklem doskonalili także podczas samodzielnej konstrukcji dwunastokąta foremnego, poznając przy okazji jego geometryczne zależności. Uczniowie rozwijali wyobraźnię przestrzenną, budując modele brył platońskich ze słomek. Wspólnymi siłami stworzyli od podstaw piramidę Sierpińskiego. Mierzyli i ważyli przedmioty z własnego otoczenia, doskonaląc jednocześnie zależności między jednostkami. Poznali różne przyrządy miernicze oraz ciekawe sposoby np. obliczenia wysokości drzewa. Kształtowali sprawności manualne, tworząc niesamowite parkietarze i mozaiki oraz poznając techniki haftu matematycznego.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, podczas których wykazywali się zaangażowaniem i kreatywnością. Udział w nich niewątpliwie dostarczył im dużo radości i zabawy.

Zajęcia rozwijające zainteresowania matematyczne w grupie 30, prowadzone przez Panią Magdalenę Gach w ramach projektu „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Gródek nad Dunajcem” rozpoczęły się w marcu 2021 roku, a zakończyły w kwietniu 2022r. Uczestniczyło w nich 12 uczniów klasy I/II.

Dzieci bardzo aktywnie i chętnie uczestniczyły w programie, co przełożyło się na wysoką frekwencję. Początek realizacji programu z powodu pandemii i przerwy w zajęciach stacjonarnych, odbywał się na platformie Teams. W tym czasie w dużym stopniu uczniowie pod kierunkiem nauczyciela pracowali na  platformach edukacyjnych. Dzieci uczyły się przy tej okazji logicznego i krytycznego myślenia, świetnie się przy tym bawiąc. Głównym celem zajęć było poszerzenie i pogłębienie wiedzy i zainteresowań uczniów w zakresie nauk matematycznych. Dobór tematyki zajęć pozwalał na rozwijanie predyspozycji i zdolności poznawczych, rozwijanie wyobraźni uczniów, umiejętności twórczego i logicznego myślenia, rozbudzanie ciekawości matematycznych.

Zajęcia przygotowały uczniów do wykorzystania wiedzy matematycznej w rozwiązywaniu problemów z zakresu różnych dziedzin kształcenia szkolnego i życia codziennego, a także rozwijanie pamięci i umiejętności abstrakcyjnego myślenia, logicznego rozumowania, interpretowania informacji, analizowania danych, poznawanie różnych strategii rozwiązywania zadań.

Podczas zajęć uczniowie prowadzili pomiary i obserwacje, rozwiązywali krzyżówki matematyczne, magiczne kwadraty, zmagali się z sudoku. Na zajęciach wykorzystywano zakupione w ramach projektu pomoce dydaktyczne oraz korzystali z nowej pracowni komputerowej i tablicy interaktywnej. Dzieci z dużym zaangażowaniem tworzyły i rozwiązywały różnorodne zadania, wykazywały się pomysłowością, twórczym podejściem do rozwiązywanego problemu. Uczestnictwo w zajęciach dało uczniom możliwość samorealizacji, poszerzania własnych horyzontów, łączenia teorii z praktyką oraz odkrywania tajemnic  matematyki.

Zajęcia pod nazwą „Matematyka – zajęcia rozwijające” realizowane były także w klasie pierwszej i opierały się na metodzie: nauka przez zabawę. Opiekunem grupy była pani Maria Szarota. Celem tych zajęć było rozwijanie zainteresowań matematycznych u dzieci i motywacji do zdobywania nowych wiadomości i umiejętności. Poprzez ćwiczenia, zabawy i łamigłówki uczniowie kształtowali umiejętność czytania ze zrozumieniem, doskonalili umiejętność myślenia przyczynowo – skutkowego, a także pamięć, koordynację wzrokowo – ruchową i spostrzegawczość. Stosując różnorodne metody i pomoce multimedialne wykonywanie zadań było przyjemnością dla uczestników.


INFORMATYKA

Nauczyciele prowadzący: p. Magdalena Gach, p. Jolanta Ziółkowska, p. Mirosław Szarota

Zajęcia z informatyki w ramach projektu: „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Gródek nad Dunajcem” były realizowane w naszej szkole w zakresie czterech grup.

Młodsi uczniowie  pracowali pod opieką p. Magdaleny Gach i p. Jolanty Ziółkowskiej. Zajęcia z informatyki – grupa 12 obejmowała 13 uczniów klasy I/II, natomiast zajęcia w grupie 13 prowadzone były z 14 uczniami klasy II/III. Rozpoczęły się w marcu 2021 r. i trwały do maja 2022 roku.

Uczniowie bardzo chętnie brali w nich udział, o czym świadczy wysoka frekwencja, z zaciekawieniem i dużym zaangażowaniem wykonywali proponowane zadania. Kilka zajęć odbyło się online na platformie Teams, z powodu zawieszenia nauki stacjonarnej w związku z pandemią.

Udział w projekcie w znacznym stopniu przyczynił się do poszerzenia i wzbogacenia wiedzy i umiejętności u uczniów, nie tylko z zakresu informatyki. Uczestnicy potrafią m. in. operować paletą narzędzi w edytorze grafiki, w edytorze tekstu, potrafią korzystać z galerii ClipArt, WordArt oraz autokształtów, projektują dokument z tekstem i rysunkiem. Podczas zabaw w kodowanie dzieci rozwijały przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej, a także podstawowe funkcje poznawcze: pamięć, koncentrację uwagi, analizę i syntezę wzrokową oraz koordynację ruchową. Rozwijaniu tych funkcji służyły też zabawy z programowaniem. Dzieci odkrywając magię programowania, układały programy z gotowych bloczków, rozwiązywały różne łamigłówki logiczne. Atmosfera zabawy, współpracy bardzo dobrze wpływała na przyswajanie nowych wiadomości i umiejętności.

Najwięcej zajęć poświęcono na realizację tematów z robotyki. Była to dla uczestników nowość, dlatego z niecierpliwością oczekiwali na zestawy klocków. Na zajęciach budowali i programowali różne wersje robotów z najnowszych zestawów klocków Lego WeDo 2.0. Każdy zestaw wyposażony w silnik, czujniki ruchu i prawie 300 kolorowych klocków pozwalał na ciekawy sposób nauki przez zabawę. Dzieci budowały roboty zgodnie z instrukcją lub według własnego pomysłu. Bardzo chętnie pomagały sobie wzajemnie, dzieliły się swoimi pomysłami, wspólnie wyciągały wnioski, a potem obserwowały jak roboty się poruszają. Prowadzone zajęcia sprzyjały rozwijaniu zdolności i zainteresowań, a także ukazywały dzieciom, jak można w ciekawy i wartościowy sposób korzystać z zasobów Internetu.

Nieco później, w listopadzie 2021 roku, rozpoczęła realizację zajęć z informatyki grupa 14 i 15, którą prowadził pan Dyrektor – Mirosław Szarota. Uczestniczyło w nich 13 uczniów klasy IV.

Głównym celem zajęć było rozwijanie kompetencji informatycznych z programowania i robotyki uczniów oraz przekazanie im wiedzy i umiejętności w zakresie podstaw konstrukcji maszyn, podstaw automatyki i robotyki. Uczniowie rozwijali umiejętności takie jak: wyobraźnia przestrzenna, kreatywność, praca zespołowa oraz umiejętność logicznego myślenia. Pozyskali wiedzę m. in. dotyczącą bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, budowania i sterowania robotami.

Na zajęciach wykorzystywane było wyposażenie pracowni zakupione w ramach projektu tj. m. in. edukacyjne pakiety lego WeDo oraz Mindstorms EV3.

W trakcie zajęć uczniowie zostali wprowadzeni w świat robotyki. Zapoznali się z zestawami klocków, ich poszczególnymi elementami oraz zastosowaniem, jak również z narzędziami służącymi do programowania. Doskonale poradzili sobie ze stworzeniem m. in. prototypu wózka widłowego, łazika,  helikoptera czy samochodu wyścigowego. Podczas zajęć uczniowie przedstawiali także własne pomysły na stworzenie robotów i maszyn i układali do nich odpowiednie formuły w programie.

Podczas zajęć panowała bardzo pozytywna atmosfera, uczniowie z chęcią podejmowali nowe wyzwania, konstuowali, programowali, testowali, wprowadzali korekty, aby udoskolalić dany projekt. Zajęcia niewątpliwie wyzwoliły w uczestnikach ogromne zaangażowanie i kreatywność.


DORADZTWO ZAWODOWE

Nauczyciel prowadzący –  p. Joanna Pałka

Od 10 lutego 2021 roku dwunastoosobowa grupa uczniów z klas V-VII uczestniczyła w zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego, realizowanych w ramach projektu „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Gródek nad Dunajcem”. Zajęcia te miały na celu:

Początkowo ze względu na pandemię oraz nauczanie zdalne zajęcia odbywały się on-line za pośrednictwem platformy Ms Teams. Później uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej, dzięki czemu rozwijali swoje umiejętności autoprezentacji oraz pracy w zespole, a także zgłębiali tematykę zawodów przyszłości podczas zajęć warsztatowych w szkole.


MATEMATYKA – ZAJĘCIA METODĄ EKSPERYMENTU

Nauczyciel prowadzący –  p. Aneta Hajduk, p. Aneta Korzeń

Zajęcia z matematyki metodą eksperymentu realizowane były w ramach dwóch grup projektowych.

W zajęciach prowadzonych przez panią Anetę Hajduk w roku szkolnym 2020/2021 brało udział 6 uczniów z klasy IV. Dzieci w roku szkolnym 2021/2022 kontynuowały te zajścia w klasie V.

Prowadzone zajęcia opierały się na założeniu nauki poprzez zabawę, doświadczeniach, eksperymentach i działaniu za pomocą konkretów i praktycznych ćwiczeń. Ich celem było wykształcenie wyobraźni oraz intuicji matematycznej.

Program zajęć metodą eksperymentu z matematyki ze względu na zaistniałą sytuacje związaną z pandemią został podzielony na dwa etapy. W pierwszej części prowadzonej online, realizacja programu polegała na przedstawieniu uczniom niezbędnych zagadnień, praw, zależności matematycznych oraz na rozwiązywaniu zadań wymagających od uczniów korzystania ze zdobytej wiedzy i logicznego myślenia, oraz na nauce matematyki poprzez zabawę. W drugiej części programu uczniowie mogli zastosować zdobytą wiedzę do wykonywania eksperymentów matematycznych pod okiem nauczyciela.

Dzieci uczestniczące w zajęciach rozwijały pasję do rozwiązywania złożonych problemów, myślenie logiczne i matematyczne oraz odkrywały, że matematyką można się bawić. Udział w zajęciach wyzwolił u uczniów dużo radości i podniósł wiarę w samego siebie.

Program był zgodny z podstawą programową. Uczniowie bardzo chętnie brali w nich udział, co potwierdza ich frekwencja na zajęciach.

Grupa prowadzona przez panią Anetę Korzeń rozpoczęła realizację zajęć pod koniec roku szkolnego 2020/2021 i obejmowała 15 uczniów z klasy III, którzy kontynuowali uczestnictwo w zajęciach w klasie IV.

Celem zajęć było rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych, wyrabianie nawyku obserwacji, eksperymentowania, samodzielnego poszukiwania i zdobywania informacji oraz uczenie dostrzegania prawidłowości matematycznych w otaczającym nas świecie. Uczniowie przyswajali podstawowe pojęcia i umiejętności znajdujące zastosowanie w najprostszych sytuacjach praktycznych oraz doskonalili zdobyte umiejętności w rozwiązywaniu problemów matematycznych.

Uczniowie ćwiczyli te umiejętności rozwiązując ciekawe zadania i problemy matematyczne. Uczyli się logicznego myślenia oraz doskonalili rachunki pamięciowe poprzez proste gry dydaktyczne. Poznawali starodawne oraz obecne jednostki długości, mierząc przedmioty ze swojego otoczenia i stosując przy tym różne narzędzia pomiaru. Uczyli się wykorzystywać także różne rodzaje wag, dzięki czemu sprawnie operowali jednostkami masy. Rozwijali wyobraźnię geometryczną układając tangramy, origami oraz tworząc piękne prace na papierze izometrycznym. Poznawali własności brył platońskich budując figury przestrzenne za pomocą klocków konstrukcyjnych oraz słomek. Doskonalili sprawności manualne tworząc niesamowite parkietarze i mozaiki oraz poznając techniki haftu matematycznego.

Podczas zajęć wykorzystano metody aktywizujące oraz eksperymentalne, które rozwijają postawy kreatywne. Każde zajęcia upływały w milej atmosferze.


GEOGRAFIA – ZAJĘCIA METODĄ EKSPERYMENTU

Nauczyciel prowadzący – p. Renata Nosal

Zajęcia metodą eksperymentu z geografii dla uczniów klas VI i VII miały charakter obserwacyjny i doświadczalny, a opracowany program zgodny był z podstawą programową. W zajęciach uczestniczyło 10 uczniów. W ramach działań projektowych uczestnicy wykonywali samodzielnie proste doświadczenia, określali ich wyniki i formułowali wnioski.

Zajęcia umożliwiły uczniom poszerzenie wiedzy z zakresu geografii, a także wyposażyły ich w umiejętności, które pozwolą im brać aktywny udział w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych w kolejnych latach edukacji. Ze względu na pandemię zajęcia odbywały się dwuetapowo. Na pierwszym etapie realizacja programu zajęć z geografii odbywała się online. Uczniowie poznali niezbędne zagadnienia dotyczące realizowanych treści. Druga część zajęć odbywała się stacjonarnie. Uczestnicy stosowali zdobytą wiedzę w praktyce poprzez wykonywanie doświadczeń geograficznych.


PRZYRODA – ZAJĘCIA METODĄ EKSPERYMENTU

Nauczyciele prowadzący:  p. Renata Nosal i p. Maria Szarota

W ramach projektu: „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Gródek nad Dunajcem” chętni uczniowie klasy czwartej i klasy pierwszej uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych pod opieką pani Marii Szaroty.

Podczas zajęć pod nazwą „Przyroda – zajęcia metodą eksperymentu” uczniowie kształtowali świadomość ekologiczną, szacunek dla przyrody i jej piękna, oraz potrzebę kontaktu z przyrodą. Uczyli się dostrzegać zagrożenia ekologiczne, rozumieć zależności istniejące w przyrodzie i związki człowieka z naturą. Mieli okazję poznać sposoby ochrony powietrza, wody, lasów i zwierząt oraz wyrabiać nawyki ekologiczne takie jak np.: oszczędność materiałów, wody, prądu, wykorzystanie surowców wtórnych czy segregowanie odpadów. Ponadto podczas tych zajęć uczyli się wnikliwej obserwacji środowiska naturalnego i wyciągania wniosków, wykorzystując naturalną ciekawość i rozwijania trwałych zainteresowań przyrodniczych. Przeprowadzaliśmy szereg ciekawych eksperymentów i zakładaliśmy pierwsze hodowle. Podczas pracy wykorzystywaliśmy zasoby Internetu oraz zakupiony do realizacji projektu sprzęt multimedialny i cyfrowy.

W zajęciach prowadzonych przez panią Renatę Nosal uczestniczyło 8 uczniów, a program zajęć był zgodny z podstawą programową z przyrody. Zajęcia o charakterze eksperymentu z przyrody umożliwiły uczniom zapoznanie z podstawami geografii, biologii, fizyki i chemii, a także poszerzyły ich wiedzę i umiejętności. Uczniowie zdobywali wiedzę poprzez zabawę, gry dydaktyczne, doświadczenia i eksperymenty. Tworzyli proste doświadczenia przyrodnicze, opisywali ich przebieg, wyniki i wnioski. Ze względu na pandemię zajęcia odbywały się dwuetapowo. Na pierwszym etapie realizacja programu odbywała się online. Uczniowie poznali niezbędne zagadnienia dotyczące realizowanych treści. Druga część zajęć odbywała się stacjonarnie. Uczestnicy stosowali zdobytą wiedzę w praktyce poprzez wykonywanie doświadczeń przyrodniczych.


CHEMIA – ZAJĘCIA METODĄ EKSPERYMENTU

Nauczyciel prowadzący –  p. Barbara Stanowicz

Zajęcia metodą eksperymentu z chemii miały charakter doświadczalny i obserwacyjny. W zajęciach brało udział 14 osób z klas VI i VII w roku szkolnym 2020/2021. Dzieci kontynuowały naukę w roku szkolnym 2021/2022.

Zajęcia umożliwiły uczniom poszerzenie wiedzy z zakresu chemii. W ramach działań projektowych uczestnicy wykonywali samodzielnie proste doświadczenia, określali ich wyniki i wyciągali wnioski. Uczniowie w trakcie zajęć byli wdrążani do samodzielnego myślenia, rozwiązywania problemów oraz stosowania zdobytej wiedzy w praktyce.

Ze względu na pandemię zajęcia odbywały się dwuetapowo. W pierwszej części prowadzonej online realizacja programu polegała na przedstawieniu uczniom niezbędnych zagadnień dotyczących realizowanych treści.  Objaśnieniu i wykonaniu prostych doświadczeń oraz rozwiązywaniu zadań. Druga cześć odbywała się stacjonarnie. Uczestnicy stosowali zdobytą wiedzę w praktyce poprzez wykonywanie prostych doświadczeń chemicznych pod okiem nauczyciela.

Program zajęć był zgodny z podstawą programową. Uczniowie chętnie brali w nich udział.


FIZYKA – ZAJĘCIA METODĄ EKSPERYMENTU

Nauczyciel prowadzący –  p. Aneta Hajduk

W zajęciach metodą eksperymentu z fizyki w roku szkolnym 2020/2021 brało udział 11 uczniów z klasy VII. Dzieci w roku szkolnym 2021/2022 kontynuowały te zajścia w klasie VIII.

Zajęcia opierały się na założeniu nauki przez zabawę, doświadczeniach, eksperymentach i działaniu za pomocą konkretów i praktycznych ćwiczeń.

Program zajęć metoda eksperymentu z fizyki ze względu na zaistniałą sytuację związana z pandemią  został podzielony na dwa etapy.

W pierwszej części prowadzonej online realizacja programu polega na przedstawieniu uczniom niezbędnych zagadnień, praw, zależności fizycznych oraz na objaśnieniu i wykonywaniu prostych doświadczeń i rozwiązywaniu zadań.

W drugiej części programu uczniowie mogli zastosować zdobytą wiedzę do wykonywania doświadczeń fizycznych pod okiem nauczyciela, obserwować ich wyniki oraz wyciągać stosowne wnioski z przeprowadzonych eksperymentów.

Zajęcia metodą eksperymentu były okazją dla uczniów do rozwijania pomysłowości, samodzielności, zdolności i twórczego myślenia, a zdobyta w działaniu wiedza oraz umiejętności pozostały w pamięci uczniów ułatwiając im dalszy rozwój.

Program był  zgodny z podstawą programową. Uczniowie chętnie brali w nich udział, co potwierdza ich frekwencja na zajęciach.


ZAJĘCIA KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNE

Nauczyciel prowadzący – p. Alicja Próchnicka

W dobie dominacji przekazu wizualnego oferowanego przez telewizję i gry komputerowe wyraźnie obniża się sprawność językowa dzieci i młodzieży. Dbanie o bezbłędność tekstów pisanych staje się dla wielu uczniów zbędnym wysiłkiem. Znacznie obniża się też poziom umiejętności ortograficznych naszych uczniów. Chcąc przeciwdziałać tym zjawiskom postanowiono w ramach Projektu poszukać ciekawych, niekonwencjonalnych metod i sposobów na to, aby żmudną naukę ortografii przekształcić w zabawę zbliżoną do rozrywek umysłowych.

Zajęcia pn. „Oswoić ortografię”, w których uczestniczyła pięcioosobowa grupa uczniów z klasy IV (potem V)  łączyły elementy nauki i zabawy. Zaplanowano atrakcyjne dla uczniów metody i formy pracy w zakresie ortografii i interpunkcji, a zajęcia prowadzone były w atmosferze zabawy i radości przy pełnym odblokowaniu psychicznym.

W okresie objętym nauką zdalną spotkania odbywały się na platformie MS Teams. Mieliśmy wtedy możliwość korzystania z nieograniczonych w zakresie ortografii zasobów „sieci”. Interaktywne karty pracy, rebusy, zagadki, puzzle ortograficzne, krzyżówki czy wykreślanki pobudzały wyobraźnię i sferę uczuciową uczniów zwiększając tym samym ich zaangażowanie emocjonalne i poznawcze. Podczas pracy stacjonarnej nauka najczęściej połączona była z zabawą. Do zajęć wprowadzano elementy humoru, rywalizacji, wzajemnej kontroli i samokontroli, co skutkowało zaangażowaniem uczniów w pracę i prowadziło do szybszego zapamiętania i utrwalenia, a w końcu zmechanizowania wiadomości. Prowadzone w ramach zajęć działania sprawiły, że na hasło „ortografia” uczniowie nie będą już dostawać przysłowiowej gęsiej skórki i przestaną uważać tę stronę języka polskiego za zbędną.


ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE

Nauczyciel prowadzący –  p. Anna Majoch

Zajęcia dedykowane były uczniom, którzy przejawiali trudności w komunikowaniu się. Dwanaścioro uczniów w różnym wieku (podzielonych na trzy grupy) pracowało wytrwale nad opanowaniem poprawnej artykulacji zaburzonych głosek. Pomagały im w tym przeróżne pomoce dydaktyczne, kolorowe karty pracy, dmuchajki, piłeczki, gry planszowe i wiele innych logopedycznych „gadżetów”.

Efekty są znakomite! Uczestnicy zajęć dzięki intensywnym ćwiczeniom pod okiem i uchem pani logopedki, opanowali szereg umiejętności, które poprawiły jakość ich mowy. Większość uczniów zakończy na tym swoją przygodę z logopedią, inni muszą jeszcze doskonalić wybrane elementy, tak, aby głoski brzmiały poprawnie nie tylko na zajęciach, ale też w mowie spontanicznej.


ZAJĘCIA SPOŁECZNO-EMOCJONALNE

Nauczyciele prowadzący –  p. Barbara Sarota i p. Maria Szarota

Zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne prowadzone były w dwóch grupach. Pierwszą z nich opiekowała się pani Barbara Sarota i należało do niej pięcioro uczniów z klasy VII/VIII. Praca ukierunkowana była na uczenie rozróżniania emocji, myśli i zachowań oraz wskazywanie zależności między nimi, rozwijanie umiejętności argumentowania, kształtowanie postawy asertywnej, pomoc w uświadomieniu i akceptowaniu swoich mocnych i słabych stron, rozwijanie umiejętności podtrzymywania relacji z rówieśnikami. Na zajęciach z uczniami wykorzystywane były różnorodne metody i formy pracy. Zajęcia przeprowadzone były zgodnie z opracowanym harmonogramem i programem zajęć. Uczniowie chętnie brali w nich udział.

Równie ciekawie i z ogromnym zaangażowaniem na zajęciach rozwijających umiejętności społeczno – emocjonalne pracowała druga grupa, do której należało 12 uczniów klasy III/IV. Młodszymi uczestnikami opiekowała się pani Maria Szarota.

Uczniowie pracowali z ogromnym zaangażowaniem. W czasie zajęć skupiono się na rozwijaniu koncentracji uwagi, twórczego myślenia, zgodnego działania w zespole i współdziałania z innymi, a także rozbudzaniu gotowości do swobodnego wypowiadania się i odczuwania radości z wykonanego zadania. Tu również podczas pracy wykorzystywano dostępne komunikatory, nowe media, a nawet projekty arteterapeutyczne. Nabyte podczas zajęć umiejętności służyć będą każdemu z uczestników w jego rozwoju społecznym i osobistym.