SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO



Nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024 bierze udział w programie Szkoła Myślenia Pozytywnego, koordynatorem akcji jest psycholog szkolny Arkadiusz Szarota.

Szkoła Myślenia Pozytywnego to autorski program certyfikacyjny stworzony i realizowany od 2016 przez Fundację Instytut Edukacji Pozytywnej.

Głównym celem Programu jest promocja i profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz nauka jak dbać o dobrostan psychiczny, co na niego wpływa i jak on wpływa na nasze funkcjonowanie. Szkoła Myślenia Pozytywnego to roczna przygoda pełna wrażeń, empatii, zrozumienia i pracy nad otwartością, holistycznym dbaniem o zdrowie, o siebie i otoczenie.

W czasie trwania Programu, wspólnie przechodzimy przez różnorodne aspekty wpływające na zdrowie psychiczne zarówno dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych z ich otoczenia.

Więcej informacji na temat całego programu znajdą Państwo pod tym linkiem.

Pozdrawiam,
Arkadiusz Szarota


Nasze działania – grudzień 2023

PRACA SZUKA CZŁOWIEKA – WARSZTATY W KLASIE 8


Kolejna lekcja w klasie 8, w ramach programu „Szkoła Myślenia Pozytywnego” z udziałem pana Psychologa. Tematem zajęć było planowanie własnego rozwoju oraz budowanie poczucia własnej wartości. Dziękujemy za aktywność, pomysły oraz świadome podejście do wyboru zawodu.


Nasze działania – listopad 2023

PRAWA DZIECKA OCZAMI UCZNIÓW KLAS I-III



Początek listopada to zajęcia warsztatowe z Psychologiem w klasach 1 – 3.
Uczniowie zapoznali się z tematem Praw Dziecka oraz brali aktywny udział w ćwiczeniach związanych z Samooceną.

Dziękujemy za wsparcie Pani Joli, Pani Madzi oraz Pani Marysi.

Koordynator projektu:Arkadiusz Szarota



PRAWA DZIECKA – WARSZTATY W KLASIE 4


W dniu 17 listopada odbyły się warsztaty z udziałem szkolnego Psychologa w klasie 4. Tematem zajęć były Prawa Dziecka! Warsztaty realizowane są w ramach Programu Szkoła Myślenia Pozytywnego.



PRAWA DZIECKA – ZAJĘCIA Z PIĄTOKLASISTAMI


W dniu dzisiejszym klasa 5 brała udział w zajęciach warsztatowych ze znajomości Praw Dziecka. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani podczas analizowania wybranych praw. Zajęcia były częścią programu Szkoła Myślenia Pozytywnego, realizowanego od początku roku szkolnego.



MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA


20 listopada 2023 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W ramach programu Szkoła Myślenia Pozytywnego (zadanie otwarte – listopad), podjęliśmy działania mające na celu przybliżyć naszym uczniom Konwencję o Prawach Dziecka. 

Klasa 4 przygotowała plakat, który można obejrzeć na dolnym korytarzu, eksperci z klas 5 – 8, w punktach informacyjnych, które znajdowały się na dolnym i górnym korytarzu, udzielali informacji dotyczących praw zawartych w konwencji.

Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.

Koordynatorami akcji byli: Arkadiusz Szarota (Psycholog), Krzysztof Budnik (Opiekun SU).

Podczas tworzenia fotorelacji wykorzystany został aparat cyfrowy Canon EOS 2000D pozyskany w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości


Nasze działania – październik 2023

KSZTAŁTUJEMY „UWAŻNOŚĆ”

W dniu dzisiejszym uczniowie klas 2, 3 oraz 4 uczestniczyli w zajęciach z Psychologiem, w ramach programu Szkoła Myślenia Pozytywnego.

Temat dotyczył „Uważności”.

Celem tego warsztatu było rozwijanie umiejętności zarządzania emocjami, w szczególności stresem oraz budowanie postawy refleksyjności i uważności. Zachęcanie do dostrzegania drobnych uroków świata oraz wzmacnianie odporności psychicznej.

W czasie zajęć zostały przeprowadzone krótkie ćwiczenia oddechowe, uważne doświadczanie przez zmysły – karty pracy, wizualizacja „Latający dywan” oraz ćwiczenie z bajkoterapii.

Dziękujemy za aktywny udział!



„STRES W MOIM ŻYCIU” – KOLEJNE WARSZTATY ZA NAMI


Stres w moim życiu – zajęcia w klasie 8 z Psychologiem w ramach programu „Szkoła Myślenia Pozytywnego”.

Celem tego warsztatu było rozwijanie świadomości w zakresie źródeł stresu, reakcji organizmu w sytuacjach stresujących, a także rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem w szczególności w okolicznościach edukacyjnych.

Cała klasa wykazała się dużą aktywnością oraz sporym zaangażowaniem w przygotowane ćwiczenia oraz projekt artystyczny „Maska Stresu”.



CZWARTOKLASIŚCI DBAJĄ O ODPOWIEDNI POZIOM ODPRĘŻENIA ORGANIZMU


W ramach programu „Szkoła Myślenia Pozytywnego” uczniowie klasy 4, po ostatnich zajęciach z wychowania fizycznego wykonywali ćwiczenia oddechowe (Wyzwanie 5minutowe – październik) mające na celu odprężyć organizm po wysiłku oraz obniżyć poziom stresu.



„SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO” ZATACZA CORAZ SZERSZE KRĘGI


Dziś klasy 15 oraz 6 brały udział w zajęciach warsztatowych z obszaru „Uważności” oraz „Stresu„.

Latający dywan” – uczniowie klasy 1 zapoznali się z ćwiczeniami oddechowymi, a następnie w grupach wykonywali pracę artystyczną pt. „Latający dywan”.

Stres w moim życiu” – uczniowie klas 5 i 6 skupili się na wizualnej interpretacji słowa „Stres”, wykonując „Maski Stresu„. Dodatkowo wzięli udział w ćwiczeniach oddechowych oraz zostali zapoznani z praktycznymi umiejętnościami radzenia sobie ze stresem w okolicznościach edukacyjnych.

Dziękujemy za Wasze zaangażowanie! 



WYZWANIE – PAŹDZIERNIK 2023 „SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO”


Klasa 5
Ćwiczenia oddechowe na lekcji wychowania fizycznego.



Z UWAŻNOŚCIĄ POWSTAŁY KOLEJNE „MASKI STRESU”


10 października obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W naszej szkole w tym miesiącu odbywały się zajęcia z Psychologiem w ramach programu Szkoła Myślenia Pozytywnego.

Dziś klasa 7 pracowała nad „Uważnością” oraz „Stresem”.

Uczniowie poznali techniki oddechowe oraz wykonywali pracę artystyczną – „Maska Stresu”.

Dziękujemy Wam za aktywny udział w zajęciach!